Aseară la sala Constantin Jude, BC  Timişoara a învins U Banca Transilvania Cluj cu scorul de 85 la 72.

Timişoreni merg in semifinalele Cupei României în urma unui joc entuziasmant. Dacă în primul și în al doilea sfert clujenii au condus ostilităţile pe teren, dar si pe tabela de marcaj ( 33 -35 scor la pauză) cu totul altcumva au stat lucrurile spre finalul meciului.

Zlatco Jovanovici a fost și de data  aceasta cel mai bun jucător de pe teren, conducându-şi echipa spre victorie marcând nu mai putin 19 puncte pe tot parcursul partidei, fiind urmat de Marius Popescu cu 18  puncte și Kelwin Lewis cu 15.

Pe toată durata partidei Jovanovici a jucat cu o banderolă neagră pe tricou datorită unui deces în familie, iar la finalul meciului a sărit în tribune pentru a-şi îmbrăţişa apropiaţii. Gestul sau a fost urmat de toata echipa timișoareană arătându-se astfel un gest de solidaritate totala cu familai jucătorului sarb.